Kadınların çoğu sancılı adet dönemlerinde fazla ağrı çekmenin ve adet sancısının ne kadar kötü olabileceğini çok iyi bilir. Tıp bu rahatsızlığı iki tipe ayırsa dismenore diye afilli bir isim verse de yıllardır bu konuya tek bir çözüm dahi üretememiş olmaları onları bu konuda yok saymamız için bizce yeterli. Tıbbın önerdiği ağrı kesici kullan geçer mantığı işe yaramadığında yapabileceklerimiz ise şu şekilde;

Adet sancısına ne iyi gelir?

1- Bolca sıvı tüketin

su

Su için! Su hep yararlıdır biliriz ama adet döneminde su içtikçe idrara çıkma isteğimiz artar. Her tuveleti kullanışımızda da adetten uzak döneme biraz daha yaklaşırız.

2- Sıcak su torbası alın

su-torbasi

Çok işe yarıyor meret. Özellikle ayağınızın altına koyduğunuzda yavaş yavaş vücudunuzun gevşediğini hissediyorsunuz. Adet döneminde vücudu sıcak tutmak oldukça önemli. Isı kasılan kasların gevşemesini ve doğal olarak ağrının azalmasını sağlıyor.

3- Duş alın

dus

Sıcak su bahsettiğimiz gibi kasların gevşemesi için oldukça önemli. Ayrıca duşa girdikten sonra kendimizi temiz ve ferah hissederiz. Birazcık da olsa mutlu olmak bu dönemi atlatabilmek için oldukça önemli.

4- Kas gevşetici hareketler yapın

yoga

Evet  o haldeyken spor yapmayı düşünmek bile işkence ama en azından oturduğunuz yerde kaslarınızı rahatlatıcı bir pozisyon alırsanız ağrılarınızın bir nebze de olsa azaldığını göreceksiniz.

5- Masaj yapın

Adet döneminde kaslar kasılıp kalır bu da ağrıya sebep olur. Kasık bölgenize yuvarlak hareketler çizerek masaj uygularsanız o bölgede bir rahatlama yaratabilirsiniz.

Adet sancısına iyi gelen bitkiler

Adet döneminin vazgeçilmezi bitki çaylarının en etkilisi civanperçemiyle yapılandır. Aktarlarda bulabileceğiniz civanperçeminden bir tutam alıp sıcak su dolu bardağın içine koyun ve bir kaç dakika demlenmesi için bekleyin. Korkunç bir kokusu olduğu için çayı soğutup bir kere de içmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca adet söktürücü özelliği sebebiyle pek çok yerde adı geçen soğan suyunu da asla önermiyoruz. Midenizi bozar iki gün yemek yiyemezsiniz başka da bir etkisi olmaz.

civan-percemi

Adet dönemleri kaçınılmaz ne yazık ki. Ancak bu birkaç küçük yöntemle en azından bu saçma dönemi birazcık rahatlayarak geçirebilirsiniz. Sizin adet dönemini kolay geçirmek için kullandığınız yöntemler hangileri?

Henüz Yorum Yok

CEVAP VER