biten batarya
biten batarya resmi

Günümüz teknolojisinde belki de en az gelişen cihaz parçası bataryalar. İşlemciler, bellekler, ekranlar inanılmaz bir hızla geliştirilirken, yeni teknolojileri en çok frenleyen parça ise bataryalar oluyor.

biten batarya

Kaliforniya Üniversitesi’ndeki öğrenciler geçtiğimiz günlerde söylenene göre “yanlışlıkla” ölmeyen bir batarya üretmeyi başarmışlar. Standart akıllı telefon ya da laptop bataryaları 5000 şarjdan sonra tökezlemeye 7000 şarjdan sonra da daha çabuk ölmeye başlıyorlar. Yeni teknoloji ise 200 bin şarj testinden neredeyse sıfır kayıpla çıkmayı başarmış.

Üniversitedeki Vietnamlı doktora öğrencisi Mya Le Thai, nanoteknolojinin nimetlerinden faydalanarak daha önce denenmeyen bir teknik denemişler.

Nanoteller normalde çok kırılgan oldukları için düzenli şarj, deşarj döngüsünde çok kısa sürede kullanılmaz hale geliyorlarmış. Bu sorunu da altın nanokabloyu manganez dioksit bir kalıba, sonrasında da pleksiglas benzeri bir jele batırarak çözmüşler.

Otomobiller, teknolojik aletler ve uzay aarçlarında bu yeni teknolojinin entegre edilip edilmeyeceğini ise zamanla göreceğiz.

Henüz Yorum Yok

CEVAP VER