Tüketiğimiz besinler hem fiziksel hem de ruhsal sağlığımızı oldukça etkiler. Pek çok farklı besin türü organlarımızın doğru çalışmasına katkı sağlar ve bizi belli hastalıklara yakalanmaktan korurlar. İşte biricik organımız, atmazsa ölürüz dediğimiz kalbimize iyi gelen 5 farklı besin türü;

1- Karpuz

karpuz

Yaz gelse de yesek değil mi? Kalorisi düşük ve lif oranı yüksek karpuz çok önemli bir antioksidanttır. Bu özelliğiyle karpuz kalp hastalıkları ve kansere yakalanma riskini azaltan bir besin olma özelliği taşır.  A ve C vitaminleriyle de zengin olan karpuz, yüksek magnezyum içerir. Her türlü güzelliği içinde barındıran bu şahane meyve, ne yalan söyleyelim peynirle de çok iyi gider.

2- Yoğurt

yogurt

Yağsız olanı trcih edildiğinde kalp hastalıklarına yakalanma riski ni azaltan bir diğer besin de yoğurt. Yoğurt aynı zamanda diş eti hastalıklarının önlenmesinde de oldukça etkilidir. Rejimlerin vazgeçilmezi antiksidant özellik sahibi yoğurt sindirimi de kolaylaştırır ve kalbinizi yormaz.

3- Domates

domates

Önemli oranda C vitamini barındıran domates hem enerji verir hem de içinde bulunan likopen maddesiyle kalbinize iyi gelir. Domatesi öğünlerimizde mutlaka bulundurmamız çok önemli, bunun için de uzmanlar sade domates yiyemiyorsanız kendi domates sosunuzu taze domatesten yapın ve öğünlerinize ekleyin diyor. Domatesin de yine yoğurt ve karpuz gibi antioksidant özelliği olduğunu belirtelim.

4- Avokado

avokado

Tekli doymamış yağ oranı açısından oldukça önemli olan avokado aynı zamanda potasyum deposudur. Kalp damarlarında oluşabilecek sorunlarla savaşan avokadolar aynı zamanda lifli yapıdadır ve C vitamini açısından zengindir. Vitaminiyle enerji veren, lifleriyle tok tutan avokado, aynı zamanda oldukça da lezizdir.

5- Fasülye

fasulye

Hergün yarım bardak fasülye tüketmek kalbinizi optimum seviyede tutar ve yorulmasın önler. Fasülyede bulunan çözümlenebilir yapıdaki lifler fasülyenin kalp sağlığına iyi gelmesinin başlıca sebebidir. Fasülye kolestrolü düşürür, lifli yapısıyla tok tutar ve sindirimi kolaydır. Omega-3 ve B vitaminleri açısından zengin fasülyeyi günlük yaşantınıza ekleyin ve kalbinize bir güzellik yapın.

Henüz Yorum Yok

CEVAP VER