Bu ülkede şirket kurmak zor işmiş, anladım! Bir iş kurmak için paran olacak tamam, işfikrin olacak, o da tamam ama bir de sabrın olması gerekiyormuş bak bu okuduğum işletme derslerinde yazmıyordu işte. Her neyse şahıs şirketi kurmak için gerekli belgeleri başıma gelenleri, ve tüyoları sizin için yazıyorum. Öncelikle gerekli evraklar;

  • 1- İmza sirküleri
  • 2- Tapu veya kira sözleşmesi
  • 3- Noter tastikli kimlik fotokopisi
  • 4- Başvuru Formu

Bu 4’ü dışında bir şeye ihtiyacınız yok. Her bir belgeden elinizde 2 kopya mutlaka olsun. 1’ini vergi dairesine vereceksiniz diğeri sizde kalacak. Sonra doldururum demeyin mutlaka aynı anda iki formu da doldurun. Sonra unutuyorsunuz ne yazdığınızı problem oluyor ( bkz canlı örnek).

İmza sirkülerini ve tastikli kimlik fotokopisini noterden 77 TL’ye alabilirsiniz. Herhangi bir noter olur. Alırken iki nüsha alın aynı para. İki kez gidince 144 TL veriyorsunuz ( bkz canlı örnek).

Evinizi gösterecekseniz eğer kiranıza dikkat edin. Stopaj %20 gibi bir rakam. Bu nedemek? Kiranız 2000 liraysa her 3 ayda bir devlete 2000*%20 = 400 lira gibi bir bedel ödemeniz gerekiyor. Tapunuz varsa daha iyi, ama örneğin babanızın evini göstereceksiniz, bu durumda babanızla kira sözleşmesi yapıp evin bir odasını işletmeniz için kullanacağınızı söylemeniz gerekiyor. Bu durumda kira sözleşmesi ve tapuyu da eklemeniz gerekiyor belgeler arasına. Kira bedeli yazmak size kalmış.

Başvuru formunda sizden bir de NACE kodu istenir. Bu kod sizin ne iş yapacağınızı söyler. Kuruluşta 1 kod seçilir ama sonrasında NACE kodu ekletebilirsiniz bir dilekçe yazarak. NACE kod listesine şu adresten ulaşabilirsiniz.

Şimdi evraklar tamam sıra vergi dairesinde.. Gitmez olaydım o vergi dairesine. Anlatayım. Önce evrakları müdür yardımcısına onaylatıyorsunuz. Size çöp muamelesi yapan başı boş bir insan o evraklarda bir gram hata varsa suratınıza çarpıyor o evrakları. Yalan değil masaya fırlattı adam evrakları. Bekliyorsunuz paşanın keyfi gelsin de imzalasın diye. İmzalıyor ve sicil memuruna gönderiyor. O sicil memurunu bulmak da zor. Ona evrakları teslim edip damga pulu almaya yukarı çıkıyorsunuz. Durduk yere elinize 6 TL’lik bir fatura veriliyor. Ama bunu ödemeniz söylenmiyor al bunu sicil memuruna git diyorlar suratınıza yine nerden geldin Allah’ın cezası bakışlarıyla? E tabi kahve keyiflerini bozduk insanların. O faturayı ödeyin arkadaşlar. Yoksa benim gibi bir daha gitmek zorunda kalır sürünürsünüz bir de vadesi geçerse ek para ödersiniz. Sonra o fişi de sicil memuruna verip gidiyorsunuz.

Bundan sonraki süreçte sizin dosyanız açılıyor ve eve yoklama memuru geliyor. Ben evde yoktum. Aslında evde olmanız gerekiyor. Evde olun derim ben. Yoksa boş işler devam ediyor. Yoklama memuru 8 günde geldi bizim eve. Size bir yoklama fişi veriyor. O fişi alıp muhasebecinize vermeniz lazım. O fiş ile sizin vergi levhanız çıkıyor. Ve saçma süreç burada sona eriyor.

Bu süreçte öyle şeyler geldi ki başıma anlatsam şaşarsınız. Sen kimsin, kaç yaşındasın ki diyen sıfatsızdan tutun masaya evraklarımı saçan hadsize kadar. Varsa bir hakkım aldıkları maaşta  haramı zıkkım olsun. Bu ülkede devlet memurlarının size çöp muamelesi yapmasından öyle sıkıldım ki. Sanki sana iyilik yapıyorlar küçük dünyalar onların. Neyse benim tavsiyem muhasebeciye vekalet vermiyim kendim yaparım daha ucuza gelir demeyin verin 500 lirayı muhasebeci başvursun sizin yerinize. Tek başına gidince hele kadınsanız hele gençseniz bu ülkede yapmadıkları kalmıyor. Şahıs şirketii kurmak için gerekli bilgileri öğrenmek için yorum yazabilirsiniz. Elimden geldğince cevaplamaya çalışırım.

Şahıs şirketi kurmak isteyenlere kolaylıklar ve sabırlar dilerim.

Henüz Yorum Yok

CEVAP VER